Voodrilaud

Voodrilaua (välis- ja sisevoodrilaudade) valimine

Voodrilaud - puuliik

Välisvoodrilauaks kasutatakse põhiliselt kuusepuitu, kuna kuusk on tiheduselt ühtlasem ja kestvam kui mänd ja seetõttu on kuusepuidus niiskusest tingitud mahumuutused väiksemad. See tagab välisvoodrilaua ja ka viimistluskihi pikema eluea. Kuna kuuse rakud kuivades sulguvad ja puit muutub seetõttu bioloogiliselt vastupidavamaks, siis ei vaja kuusk eelnevat immutamist puidukaitsevahendiga. Näiteks tööstuslikul värvimisel kaetakse voodrilauad esimese kihina kohe kruntvärviga, mis sisaldab sine ja hallituse vastaseid toimeaineid.

Kas valida silehööveldatud või saepinnaline voodrilaud?

Kaaluge hoolikalt, kas kasutada hööveldatud või saepinnalist välisvoodrilauda, mõlemal on omad plussid ja miinused. Saepinnalise voodrilaua kasuks räägib praktilisus, sest poorsem saepind imab värvimisel kuni 60% rohkem värvi. Värv nakkub paremini ja tungib sügavamale puidu pooridesse, tagades saepinnalise voodrilaua värvikihi kuni 2 korda pikema eluea (ei ole vaja teostada hooldusvärvimisi nii tihti). Lisaks värvile haakub saepinnalise voodrilauaga hästi ka tolm ja mustus ning fassaadi puhastamine pole lihtne. Seega kui kaetav fassaad asub kohas, kus see tihti määrdub ja puhastamist vajab, siis tasuks kaaluda silehööveldatud voodrilaua kasutamist, mis on spetsiaalsete voodrilaua hooldusvahenditega kergesti puhastatav (kindlasti ei tohi seejuures kasutada survepesu). Värvkate vajab küll tihedamini värskendamist, kuid fassaad on lihtsamini hooldatav.

Voodrilaua profiilid ja laiused.

Tellitava välisvoodrilaua kuju ehk profiil tuleks valida lähtuvalt hoone asukohast ja arhitektuurist. Üldjuhul annab sopilisematele ja/või väiksematele fassadipindadele õhulisust juurde kitsam ja rõhutatuma profiiliga laudis ning suurtele fassaadipindadele sobib paremini laiem ja tagasihoidlikum profiil. Vanemate majade renoveerimisel soovitame kasutada kindlasti ka ajastukohaseid profiile.

Voodrilaua soovitatavad paksused

Mida paksem on välisvoodrilaud, seda ühtlasem on tema niiskusrežiim (niiskusest tingitud mahumuutused on väiksemad). Seega on ka paksemast voodrilauast tehtud fassaad stabiilsem ja pikaealisem. Põhjamaiste standardite järgi on välisvoodrilaua soovituslik minimaalne paksus 21mm. Võib kasutada ka õhemat, populaarset ja odavamat 18mm välisvoodrilauda, kuid tuleb arvestada fassaadi lühema elueaga ja võimaliku suurema riskiga sagedasematest ja suurematest mahumuutustest tingitud probleemide tekkele (lõhed, värvipinna kahjustused, kõverdumised jne.).

Hoone sokli ja räästa laius

Puitfassaad, olenemata pinnaviimistluse kvaliteedist, on eriti tundlik niiskuse suhtes, mille äärmuslikumad väljendused on kaldvihm ja maapinnalt üles pritsiv vesi. Puitfassaadi pikema eluea tagamiseks võiks olla sokli kõrgus suurem kui 300mm ning räästa laius suurem kui 600mm. Soovituslikust madalama sokliga ja/või lühema räästaga hoone fassaadi eluiga on kindlasti oluliselt lühem ja see vajab tihedamat hoolt (värvikihi hooldusvärvimist). Tuleb arvestada, et sellist fassaadi käsitletakse äärmuslikes oludes olevaks fassaadiks ja voodrilaua tootja (ka tööstuslikult värvitud voodrilaua tootja) ei saa vastuta paigaldatava fassaadi eluea eest.

Tööstuslikult värvitud voodrilaud

Tööstuslikult värvitud voodrilaua tootmine toimub siseruumides, kus on loodud selleks vajalik tolmuvaba, ühtlase temperatuuriga ja õhuniiskusega keskkond. Viimistlusvahendid kantakse pinnale tootja poolt ette antud juhiste järgi ja ettenähtud kihipaksustega ning selleks kasutatakse värvitootjate poolt heaks kiidetud pinnaviimistluse süsteeme. Sellega tagatakse kvaliteetne ja vastupidav lõpptulemus, mis kestab kaua.

Voodrilaud - värvitooni valik. Töötlusastmed

Valige hoolikalt ja kaalutletult värvitooni. Peab arvestama, et värvikaardil olev värvitoon erineb vähemal või suuremal määral alati lõpptulemusest, sest värvikaart on siiski paberi peale trükitud trükivärv, mis erineb oma läikusastmes ja valguse murdumise omadustes puidu peale kantud pärisvärvist. Seega, kui kahtlete valitud värvitoonis või tahate 100% täpset tooni saada, siis leppige pikema tarneajaga ja tellige näidistükid päris värviga päris puidul. Risk värvikaardist erineva tooni saamisel on suurem, kui valitud värvitoon ei ole värvitootja (Teknose, Tikkurila) enda värvikataloogist. Sama toon näeb erinev välja ka silehööveldatud ja saepinnalisel laual. Erititugevalt avaldub toonide vahe peitsi e. lasuuriga värvitud laudadel, sest saepinnaline laud imab värvi rohkem ja toon jääb tumedam kui höövelpinnaga laual. Kui kahtlete valitud värvitoonis või kahe värvitooni vahel, siis tellige ühe kihi pinnavärviga viimistletud materjal. Vajadusel saate peale paigaldamist seinas teise kihiga tooni parandada (tumedamaks lihtsam, heledamaks keerulisem). Kuna lisaks niiskusele ründab välisfassaadi ka UV-kiirgus, siis on oluline valitud värvitooni intensiivsus. UV-kaitse annab värvile lisatav toonimispasta, kuid vastupidavus sõltub lisaks ka lisatava pasta värvitooni intensiivsusest. Mida erksam või tumedam on värvitoon, seda paremini fassaad neelab päikesevalgust, kuumeneb-jahtub rohkem ja suured temperatuurierinevused kahjustavad fassaadi rohkem. Seetõttu on värvitootjatel (ka Teknosel, Tikkurilal) olemas soovituslik välisvärvitoonide värvikaart, mille peal on enamasti pastelsemad ja neutraalsemad värvitoonid, mille vastupidavust UV-kiirgusele on testitud ja heaks kiidetud. Kindlasti soovitame fassaadi pikema eluea huvides kasutada värvitooni soovituslikult välisvärvitoonide värvikaardilt. Tellida saab erineva töötlusastmega värvitud välisvoodrilauda. Kui soovite lõppviimistlusega toodet ja ei soovi peale seina paigaldamist fassaadi veelkord üle värvida, siis tuleb tellida krunditud ja 2 korda pinnavärviga kaetud voodrilaud, millel tuleb peale paigaldamist katta vaid kinnitusvahendite pead ja lõigatud otsad parandusvärviga (parandusvärv antakse tellimusega kaasa). Kui aga soovite peale paigaldamist fassaadi veel korra üle värvida, siis sobib hästi krunditud ja 1 kord värvitud voodrilaud. Peitsi e. lasuurvärviga vastavalt 1 kord värvitud on veelkord seinas vaja värvida ja 2 korda värvitud on lõppviimistlusega. Peale paigaldamist teostatav ülevärvimine tuleb teostada lasuurvärvi puhul koheselt ja katva värvi puhul hiljemalt 2 aastat peale paigaldamist.

Voodrilaudade transport ja ladustamine

Voodrilaud - transport

Decowood OÜ pakendab toodangu pakkidesse, mis on mõeldud küljelt laadimiseks kahveltõstukiga. Kui kauba laadimisel kasutatakse troppidega kraanat, siis tuleb kasutada puidupakkide jaoks mõeldud spetsiaalseid rakiseid. Troppidega tõstmisel tuleb troppide ja pakendi vahele paigutada jäik metallist karpraud või puidust aluspuu, mis väldib troppide sisse soonimist paki nurkadesse ja puidupaki deformeerumist ning voodrilaudade, eriti punnide-soonte purunemist troppide poolt avaldatava surve tõttu. Kuigi originaalpakend on kaetud ilmastikukindla kilega, tuleks transpordil kasutada siiski kinnise veoruumiga transpordivahendeid. Mida rohkem kaupa enne lõplikku paigaldamist tõstetakse ja transporditakse, seda suurem on oht transpordikahjustuste tekkele. Värvitud välisvoodrilaud ei ole pakendatud termokahaneva kilega kaetud puntidesse, seega tuleks vältida värvitud välisvoodrilaua originaalpakendi avamist transpordi käigus. Värvitud voodrilaua mahalaadimisel ehitusobjektil tuleks kasutada kas kahveltõstukit või kraanat, sest käsitsi transpordivahendile ja transpordivahendilt laadides on risk värvipinna kahjustamisele äärmiselt suur.

Voodrilaud - ladustamine

Materjali ladustamisel ehitusobjektil tuleb üle vaadata puidupaki kattekile ja veenduda, et selles ei oleks auke ega muid vigastusi, mis võivad tekkida paki ladustamisel, laadimisel või transpordil. Kui pakikile on purunenud, siis tuleb see parandada või asendada uuega. Puidupaki alla tuleb jätta aluspuid kasutades piisav õhutusvahe. Kindlasti ei tohiks materjal olla otseses kokkupuutes maapinnaga, soovitatav õhuvahe võiks olla ca 150mm.

Paigaldus

Puitvoodri peamisteks ülesanneteks on anda hoonele ja ruumidele esteetiline välimus ning kaitsta seinakonstruktsioone keskkonnamõjude eest. Voodri valimisel ja detailide kujundamisel peab silmas pidama järgmist. Loe infovoldikust...

Värvikaardid

Materjalide värvimiseks vajalikke toone saab valida järmiste värvikaartide järgi:

Võta ühendust!

Decowood OÜ

Janno Sild
Müügijuht
tel +372 5656 1050
e-mail:See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Tanel Sööt
Tootmisjuht
tel +372 5343 7072
e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
 
Tööaeg: Esmaspäevast - Reedeni, 8.00 - 17.00
Kasulik info